Gminne Manewry OSP

1 czerwca, po spotkaniu z przedstawicielami Koła Łowieckiego, uczniowie wzięli udział w Gminnych Manewrach Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Mokrsko, nadzorowanych przez PSP w Wieluniu.
O godz. 10.00 rozpoczęła się ewakuacja. Pożar „wybuchł” w jednej z klas na piętrze. „Zadymionymi” korytarzami uczniowie pod opieką nauczycieli, zachowując procedury, opuścili budynek szkoły. Dzięki temu mieli okazję znaleźć się w sytuacji realnego zagrożenia. Trzech uczniów nie zdążyło opuścić budynku, zatem wezwana straż pożarna miała za zadanie, nie tylko ugasić pożar, ale również ewakuować poszkodowanych. Uczniowie mogli zatem zobaczyć, w jaki sposób udzielono pierwszej pomocy ich kolegom oraz strażakom, którzy również ucierpieli w tej akcji.
W ramach manewrów ratowano też osobę poszkodowaną w wypadku samochodowym. Strażacy przy pomocy specjalistycznego sprzętu rozcięli te elementy pojazdu, które pozwoliły na uwolnienie kierowcy. Jemu również po wyciągnięciu udzielono pierwszej pomocy.
Na zakończenie manewrów odbyła się prezentacja sprzętu do ratownictwa technicznego. Dzieci z bliska mogły obserwować, w jaki sposób ratuje się osoby uwięzione w samochodzie na skutek wypadku drogowego.
To było dla wszystkich bardzo emocjonujące wydarzenie.
Dziękujemy wszystkim jednostkom OSP z terenu naszej gminy za efektowne akcje i pokazy, a szczególnie strażakom OSP w Komornikach.
Na koniec uczniowie z apetytem zjedli usmażoną własnoręcznie kiełbaskę.