Meteory

W sobotę wczesnym rankiem uczestnicy projektu, w ramach edukacji z historii, geografii i religii  udali się w głąb kraju do regionu Tesalia. Jest to region w dużej mierze nizinny. W sposób charakterystyczny w jego „płaski” krajobraz wpisuje się grupa kilkusetmetrowej wysokości stromych skał i zbudowanych na ich wierzchołkach bizantyjskich klasztorów – Meteory, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pierwszym punktem wycieczki była pracownia ikonograficzna, gdzie mogli zobaczyć proces pisania ikon, a następnie podziwiali te najbardziej malownicze formacje skalne na świecie. Legenda głosi, że św. Atanazy, założyciel najstarszego monastyru — Wielkiego Meteora (Megalo Meteoro), wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. To właśnie on w roku 1336 założył tu pierwszy prawosławny klasztor. W sumie wybudowano 24 klasztory, z których tylko sześć jest nadal zamieszkanych. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie. Uczniowie zwiedzali jeden z nich – Klasztor Świętego Stefana, a pozostałe podziwiali z tarasów widokowych. Z góry roztaczał się wspaniały widok na pobliskie miasto Kalambaka, gdzie na koniec zjedli przepyszny, tradycyjny grecki obiad.

Podczas drogi powrotnej z Meteorów uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące tego, co zapamiętali z opowieści pani pilot w trackie podróży oraz na miejscu w klasztorze. W ten sposób mieli okazję utrwalić wiedzę o tym wspaniały miejscu kultury i kultu religijnego. Za poprawne odpowiedzi otrzymywali drobne nagrody.

#ERASMUS+