21 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do MUZEUM 303 im. ppłk.pil Jana Zumbacha, mieszczącego się w miejscowości Napoleon oraz do Stacji Grawitacji w Częstochowie. Mieli okazję uczestniczyć w „Żywej lekcji historii”, która przybliżyła im zasługi polskich pilotów w czasie II wojny światowej. Zaprezentowane eksponaty zaciekawiły głównie chłopców. Przewodnik w interesujący sposób opowiadał również o pracy pilotów w dzisiejszych czasach, zachęcając do wyboru tego bardzo trudnego, ale satysfakcjonującego zawodu.
A teraz trochę historii…
„Dywizjon 303 był jednym z dziesięciu dywizjonów myśliwskich lotnictwa polskiego zorganizowanych w Wielkiej Brytanii. Polscy Piloci uczestniczyli w: bitwie o Wielką Brytanię (1940), obronie wybrzeża (1940 – 45), nalotach na Niemcy, transportach dla ruchów oporu w okupowanych krajach Europy, (w tym do Polski), w inwazji aliantów we Francji (1944) i w walkach w Tunezji.
Winston Churchill powiedział o nich: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.
W Muzeum udało się zgromadzić pamiątki po polskich pilotach, przekazane między innymi przez ich rodziny (m.in. patrona Muzeum Jana Zumbacha). Placówka podzielona jest na dwie części: w części plenerowej stoją samoloty – Mirage III, Mig 23MF, Mig 21SMT, TS11-I Skra i śmigłowiec Mi-2; w części zamkniętej, eksponowane są mundury, odznaczenia, sztandary, dokumenty i modele – elementy wyposażenia lotników, głównie Dywizjonu 303, ale także innych dywizjonów polskich. Część wystawy zajmują eksponaty związane z Luftwaffe, przeciwnikami naszych pilotów z okresu II wojny światowej. Muzeum udało się również pozyskać od twórców filmu „Dywizjon 303” elementy scenografii, m.in. makietę budynku lotniczych koszar (dispersal na lotnisku w Northolt)”.
Następnie udaliśmy się do parku trampolin, gdzie uczniowie mogli wyskakać się do woli i miło wspólnie spędzić czas.